Wbrew pozorom linie papilarne nie są wynalazkiem XX wieku. Już w starożytności wykorzystywano odcisk palca na parafinowej pieczęci do identyfikacji nadawcy listu i nienaruszalności jego treści.
Tym niemniej rzeczywiście daktyloskopia zrobiła nieprawdopodobna furorę w wieku XX. Poczyniono badania, dzięki którym udowodniono, ze linie papilarne praktycznie jednoznacznie identyfikują człowieka.
Nasze palce pokryte są misterna siatka "wzgórz i dolin". Jak łatwo zauważyć "doliny" czasami się rozdwajają, łączą lub kończą ślepym zaułkiem. To właśnie układ tych punktów (tzw. minutii) stanowi podstawę identyfikacji odcisków placów.
W przypadku kontroli dostępu weryfikacja musi się odbywać bardzo szybko i z dużą dokładnością. Służą do tego specjalne czytniki linii papilarnych.
Urządzenia takie wyposażone są w okienko, do którego należy przyłożyć opuszkę palca. System sprawdza nasze linie papilarne, bada układ punktów charakterystycznych i innych cech identyfikujących, wreszcie porównuje te dane z zapamiętanym wzorcem. Stosowane mogą tu być dwa rozwiązania: albo identyfikacja jest dokonywana w samym czytniku (jest to wtedy urządzenie dość złożone) albo w połączonym z nim komputerze PC. W tym drugim przypadku czytnik jest tak naprawdę wysokiej jakości "skanerem" i nie musi być wyposażony w szczególnie skomplikowane oprogramowanie. Właśnie to umożliwiło zdecydowane obniżenie cen na te urządzenia. Możliwości weryfikacyjne urządzenia opierają się bowiem na możliwościach oprogramowania umieszczonego w komputerze.
Przykładem takiego urządzenia jest Veridicom. Opuszka palca jest w nim fotografowana, ale identyfikacja dokonuje się w komputerze PC. Aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa informacje przesyłane pomiędzy czytnikiem a komputerem są szyfrowane. Veridicom wykonuje zdjęcie naszej opuszki palca.
Na innej zasadzie działa urządzenie Bio Touch USB: opuszkę przykłada się bowiem nie do okienka "aparatu fotograficznego", ale do specjalnego czujnika pojemności. Czujnik ten rejestruje różnicę w pojemności naszej skóry w danym punkcie. Dzięki temu zarys naszych linii papilarnych pochodzi de facto z głębi skóry. To z kolei oznacza niewrażliwość na proste uszkodzenia opuszki palca.
Skoro w tego typu urządzeniach punkt ciężkości został przeniesiony na komputer PC, to ważna staje się jakość tego oprogramowania. Na całe szczęście do podanych urządzeń dostępne są wysokiej klasy gotowe rozwiązania zapewniające najbardziej rygorystyczne poziomy autoryzacji. Co więcej dostępne są tez specjalne pakiety programistyczne pozwalające na samodzielne tworzenie złożonych rozwiązań przy zastosowaniu opisanych urządzeń.
FaceStation
Najnowszej Generacji Terminal Rozpoznawania Twarzy
BioStation T2
Terminal IP na linie papilarne z detekcją twarzy.
Klauzula informacyjna.
Xpass S2Najnowszej generacji czytnik kart zbliżeniowych Xpass S2. Multi smartcard.
Securex 2014Zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszej ekspozycji na Targach Securex w dniach 8-11.04.2014 r.
Pwi...