2009-04-25
System identyfikacji biometrycznej, czyli rozpoznawania osób za pomocą cech fizycznych, ułatwi funkcjonowanie gospodarki elektronicznej w Polsce - poinformował w czwartek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Jak powiedział Pawlak podczas IV Kongresu Gospodarki Elektronicznej, jego resort pracuje nad nowymi rozwiązaniami dot. podpisu elektronicznego, zawierającymi elementy systemu identyfikacji biometrycznej. Wyjaśnił, że identyfikacja tożsamości polegałyby na porównaniu wzorca biometrycznego z wzorcem zapisanym na odpowiedniej karcie, "z gwarancją, że ta karta jest powiązana z określoną osobą".
To ułatwiałoby funkcjonowanie gospodarki elektronicznej. (...) Będzie to dla banków i dla biznesu możliwość tworzenia takich rozwiązań, gdzie nie jest potrzebne nawet połączenie do sieci. Identyfikacja może być robiona nawet w zamkniętych systemach - powiedział.
"Możemy być pionierami jeśli chodzi o budowanie gospodarki elektronicznej, która zachowuje poufność, prywatność, ale jednocześnie daje duże możliwości bezpiecznego i bardzo pewnego obrotu gospodarczego" - dodał.
Systemy biometryczne polegają na identyfikacji osoby za pomocą cech fizycznych (np. tęczówki oka, linii papilarnych, układu naczyń krwionośnych na dłoni lub przegubie ręki, kształtu dłoni, twarzy, DNA itp.). Porównują te cechy z zapisanym wcześniej wzorcem.
Techniki biometryczne są obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się działów teleinformatyki.
We wtorek resort spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że od 29 czerwca 2009 r. wydawane w Polsce paszporty zawierać będą drugą cechę biometryczną - oprócz obrazu twarzy również zapis odcisków palców. Specjalne czytniki do pobierania odcisków znajdą się w każdym punkcie paszportowym w urzędach wojewódzkich.
Obowiązek taki nałożyło na kraje członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Rady UE z grudnia 2004 r. w sprawie norm dotyczących zabezpieczeń i danych biometrycznych w paszportach i dokumentach podróży.
MSWiA chce też, by od początku 2011 r. wydawane były elektroniczne dowody osobiste, zawierające dane biometryczne i podpis elektroniczny. Przykładowo, w czasie wizyty u lekarza taki dowód pozwoli odczytać dane medyczne znajdujące się w systemie informatycznym służby zdrowia. Sam dowód jednak nie będzie nośnikiem tych danych. Obecnie trwają prace nad tym projektem.
Resort gospodarki pracuje z kolei nad projektem nowelizacji ustawy o podpisie elektronicznym. Wprowadza on m.in. nowe rodzaje podpisów elektronicznych. Zdaniem resortu, po wejściu ustawy w życie korzystanie z e-podpisów będzie bardziej powszechne, a co za tym idzie tańsze.
Żródło: 4safe.pl
FaceStation
Najnowszej Generacji Terminal Rozpoznawania Twarzy
BioStation T2
Terminal IP na linie papilarne z detekcją twarzy.
Klauzula informacyjna.
Xpass S2Najnowszej generacji czytnik kart zbliżeniowych Xpass S2. Multi smartcard.
Securex 2014Zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszej ekspozycji na Targach Securex w dniach 8-11.04.2014 r.
Pwi...
Biometria jest najbezpieczniejszym i najwygodniejszym narzędziem służącym do autoryzacji. Nie może zostać pożyczona, skradziona czy zapomniana a jej podrobienie jest praktycznie niemożliwe.
Biometria może być zintegrowana z każdą aplikacją wymagającą zabezpieczeń, kontroli dostępu i identyfikacji oraz weryfikacji ludzi.
Biometria może być zdefiniowana jako sposób rozpoznawania i identyfikacji osobistej opartej na cechach fizycznych i behawioralnych.
więcej...